Ako odnaučiť deti cmúľať dudlík?
Kozmológia

Zvieracia reč tela: Prečo pes a mačka je večná naháňačka?

Naša maláčka miluje psíkov, neváha rozbehnúť sa za každým psíkom, ktorého na ulici zbadá. Naučila som ju preto dve veci:

  1. Najprv sa spýtaj psíkovho pána/paničky, či môžeš psíka pohladkať.
  2. Ako čítať z psíkovho postoja jeho náladu.

Či vám dovolí psíkov pániček hladkanie záleží na jeho povahe aj na povahe psíka. Pániček je väčšinou potešený záujmom, málokedy odmietne, prehodíte spolu pár slov a hneď je deň veselší. A je to predsa pániček, čo najlepšie pozná psíkovú povahu, či je to dobrosrdečný psík, či malý jedoš, čo rád kúše. Niektoré psíky sú na deti navyknuté, lebo žijú s nimi v domácnosti, sú navyknuté na ťahanie, nosenie, hladkanie proti srsti. Ale existujú aj temperamentní psíkovia, ktorí keď sa k ním deti rozbehnú, hafnú na nich a nepriateľstvo a strach je na svete.

Na intráku na strednej som mala kamošku, čo dokázala skrotiť každého psíka. Každé poobedie sme labzovali uličkami okolo intráku a keď na nás nejaký psík hafol, dokázala ho pár slovami ukľudniť a opantať, rozumela im, rozumela ich zvieracej reči. Aj  veľkých strážnych vlčiakov. Táto kamarátka ma naučila čítať zvieraciu reč tela:

  • Šťastný psík je uvoľnený, jeho uši a chvost sú v prirodzenej polohe. Vrtí chvostom alebo ním kyvká zboka na bok. Aj svaly v tvári má uvoľnené, papuľka je zavretá alebo mierne otvorená. Dokonca kútiky papuľky môžu byť vytočené smerom hore, akoby sa psík naozaj usmieval.
  • Psík v pohotovosti je vzpriamený, váha na všetkých 4 nohách. Jeho uši sú vztýčené, tak isto jeho a hlava sú vztýčené. Chvost má v prirodzenej polohe, alebo  vzpriamený smerom k chrbtu. Jeho chvost je nehybný. Jeho pohľad je upretý smerom k tomu, čo ho prinútilo spozornieť. Papuľka je zavretá alebo psík šteká smerom k predmetu pozorovania.
  • Vystrašený psík urobí všetko preto, aby vyzeral menší: má stiahnuté uši, stiahnutý chvostík, je prikrčený, hlavu a krk má stiahnutý smerom k telu. Papuľka zavretá, môže kňučať. Takýto psík nikdy neútočí.
  • Psík agresívny zo strachu vyzerá podobne ako vystrašený psík, ale vycerí zuby, vrčí a šteká. Stáva sa to hlavne ak sa cíti obkľúčený, ak je mu zahataná úniková cesta. Vtedy je schopný bleskovo vyštartovať a kusnúť a potom uniknúť kade ľahšie. Niektorí psíci dokonca vyčkajú, kým sa im zviera, alebo človek, ktorý ich vystrašil otočí chrbtom a vtedy bleskovo kusnú zozadu a dajú sa na útek.
  • Agresívny psík robí všetko preto aby vyzeral veľký. Je vzpriamený na všetkých 4 nohách, jeho uši sú vztýčené,  jeho chvost je nehybný a vzpriamený hore smerom k chrbtu, zuby vycerené, môže štekať. Upiera pohľad smerom k zvieraťu alebo človeku, je pripravený zaútočiť. Vedie ho strach aj hnev. Nahnevanému psíkovi nikdy nepozerať do očí, mohol by to zobrať ako výzvu merať si sily.

Preto, ak máte doma psíkomila, naučte sa spolu pozorovať psíky. Hlavne ich ušká a chvost veľa napovedia.  Psíčkari nás zase naučili, že keď pristúpime k psíkovi, mali by sme mu najskôr nechať oňuchať chrbát ruky a potom už ich môžeme hladkať, je to ako pozdrav, spoznanie, že nechceme nič zlé.

A prečo si teda nerozumejú pes a mačka cez telesné signály? Keď si zhrnieme psie signály: šťastný psík má uši v prirodzenej polohe, chvost v prirodzenej polohe, vrtí ním. Pes v pozore a nahnevaný pes majú uši a chvost vztýčené a nehybné.  Naproti tomu signály mačky: Vztýčený chvost a napnuté telo je pozdrav pre ostatné mačky, či pre spriateleného človeka. Pokiaľ mačka šľahá chvostom, je to preto, že je v strehu, niečo ju vyľakalo alebo nahnevalo. Niekedy je to medzi dvoma kocúrmi výzva: poď sa biť. V kľudnej polehe má mačka uši vztýčené, v obrannej polohe si ich zbalí smerom k hlave. Vystrčené ušká má zvedavá mačka, naťahuje ich smerom k predmetu záujmu, k zaujímavým zvukom.Vystrašená mačka má rozšírené zreničky, agresívna mačka ich má stiahnuté. Ak chcete ukľudniť mačku, skúste klipkať očami, je to pre ňu vyjadrenie priateľstva a pohody. Uprený pohľad rovnako ako pes berie ako výzvu.

Zistili sme, že psy a mačky majú úplne protichodnú reč tela. Zaujímavé, že ak od šteniatka a mačiatka spolu vyrastajú tak sa naučia jeden druhého čítať a dokážu byť kamaráti. Nie je ten svet zázračný?

Tento článok môže byť návodom na pozorovanie rôznych zvieratiek. Kedy sa hnevajú a kedy sú dobre naladené? Nie je len tvor, sú aj jeho signály. Postojme chvíľu, pozorujme svet.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...