V článku sa dozviete, ako podporiť záujem detí o hudbu, námety na hudobné aktivity pre deti, montessori hudobné aktivity, hudobné hry pre deti. Načrtnem, ako prebiehal prvý rok v ZUŠ – Základnej umeleckej škole a ako sme vyberali prvý hudobný nástroj.
Naša dcérka je prváčka a keď si na začiatku školského roka vyberala krúžky, zvolila si spoločenský tanec v ich škole, výtvarnú a hudobnú v ZUŠke. Odhovárali sme ju, že je to priveľa, že bude mať veľa nového, aj učenie, aj úlohy, aj krúžky. Svojim spôsobom všetky umelecké činnosti sú relaxačné, nie sú zamerané na výkon a to je veľmi fajn, tak sme si povedali, že pol roka to skúsime. Ak by sa rozhodla po pol roku nepokračovať, pristali by sme i na to.
Prvý polrok hudobnej výchovy v ZUŠ je prípravka – deti sa učili spoznávať noty, takty, s pani učiteľkou sa hrávali rôzne rytmické hry – vytieskávacie, vydupkávacie, skákacie. Učili sa o rôznych hudobných nástrojoch, v hudobnej škole mali malú exkurzii, kde si ich všetky poukazovali.
Druhý polrok si už dieťa volí nástroj – my bláhoví rodičia sme sa nádejali, že dcérka začne flautou. Dychové cvičenia by sme uvítali aj ako prevenciu pred chorobami dýchacieho traktu. Musím priznať, že niekedy dcérka naozaj nešla na hodinu teórky s nadšením, hlavne pre nutné presuny medzi školami, a tiež podľa vyťaženosti a množstva úloh v škole. Dieťa potrebuje aj neriadený čas a hru, nechcelo sa jej odchádzať od kamarátov z družiny… v klasickej škole deti dosť veľa sedia, bohužiaľ. Nôžky chcú šantiť tiež.
KLAVÍR, nie KEYBOARD, bola jej rázna požiadavka, po prvotnom odmietaní a vysvetľovaní podporená aj slzami:
- keyboard nemá taký krásny hlas ako klavír
- keyboard nemá pedál
Rodič poraď si s tým: Klavír je už trochu väčšia finančná investícia, ale vy stále nemáte istotu, že dieťa pri tom vydrží. Kde v panelákovom byte, v úzkej detskej izbičke umiestniť klavír?
Po konzultovaní s pani učiteľkou, rozhodli sme sa napokon pre digitálne piano Korg B1-WH.
Podľa čoho sme sa rozhodovali:
- Podľa rady pani učiteľky – elektrické piano by malo mať 88 kláves, aspoň 12 polyfónií a kladivkový pocit – toto je verte pre mňa hudobného nevzdelanca priveľa pojmov.
- Podľa dcérkinej požiadavky, chceli sme si overiť, či vybrané piano má kvalitný zvuk – pomôže youtube, nájdete tam recenzie na čokoľvek, stačí zadať presný názov + recenzie môžete pohľadať aj na amazone – väčšina produktov sa dnes predáva globálne a teda amazon je veľmi dobrý a hodnoverný zdroj.
- Zaujímala nás samozrejme aj cena, pre už spomenuté – nevieme, či pri tom dieťa vydrží.
- Zabudli (!!!) sme pri výbere na miesto – resp. nepremerali sme presne, že takéto piano je oveľa dlhšie a ťažšie ako keyboard.
- Keďže bývame v bytovke, vítame možnosť stišovať zvuk a taktiež možnosť počúvať hru len na slúchadlách.
Digitálne piano Korg B1-WH predávajú zvlášť alebo aj so stojanom, ale ten sme zatiaľ nezakúpli. Nedoriešili sme kam piano umiestniť, pretože nedávno sme menili detskú izbičku, aby viacej vyhovovala potrebám prváčky… Nepočítali sme vtedy s miestom na 1,35 m široký klávesový nástroj. Piano je zatiaľ na stole – no hneď na prvej hodine sa dcérka učila, aký má byť sklon rúk pri hre – a teda umiestnenie na stole veru vôbec nie je šťastné… Jednoduchý kovový rozkladací stojan na keyboard vyhovuje, ale elektrické piáno je trochu ťažie, na kovových nohách sa mi zdá menej stabilné ako keyboard. Hoci aj takýto rozkladací stojan by mal v pohode piano uniesť.
Montessori pohľad mi hovorí, že prostredie by malo byť pripravené – teda žiadne také, že na požiadanie dcérky porozkladať stojan a prekladať piano z miesta na miesto. Narážali by sme na našu a dcérkinu lenivosť – priznávam, sme leniví, zapozeraní do kníh, počítača a nedôslední, čo sa poriadku v izbičke týka. Teda rozkladať piano by niekedy znamenalo najskôr poupratovať izbičku, aby vznikol priestor na rozloženie stojana…. musíme vziať do rúk meter a povedať skriniam – škatule, škatule, hýbte sa :)
A najlepšie je, že sú v piane nejaké predhrané piesne, niekedy dcérka pustí Lisztovo Un Sospiro a tvári sa že hrá, snívam spolu s ňou a uznávam: Áno, zvuk digitálneho klavíra je iný ako zvuk klavíra na keyboarde.