V článku 10 typov interaktívnych knižiek pre deti (1-2-3 roky) som urobila zoznam všeliakých druhov interaktívnych knižiek, ktoré sa dajú zohnať pre malé deti. V tomto článku sa podrobnejšie venujem hľadacím knižkám.
Aké to sú?
Približne okolo roka, roka a pol začína obdobie, keď dieťa začína používať vystretý ukazovák a ukazuje ním, čo si prosí, kde má macík, mama očko, uško, nos, ústa… V tomto období majú deti rady hľadacie knižky – v jednom veľkom obrázku hľadajú ako v kope sena malý detail podľa nášho zadania. Knižky sú dvojakého typu:
- buď sú zadané úlohy, čo má dieťa hľadať – väčšinou na jednej strane sú obrázky a na druhej strane sa hľadajú, alebo sú obrázky na spodnom alebo vrchnom okraji
- alebo sú predstavené postavičky, čo v knihe vystupujú a pri prezeraní knihy sa sleduje, kde sú, čo robia, a voľne sa o tom rozpráva
Naše tipy:
“Hra na skrývačku – Prvé slová” bola naša absolútne najobľúbenejšia a najpoužívanejšia, obrázky sú fotografie reálnych vecí, hračiek, kuchyne, školských potrieb… Na učenie slovíčok stvorené. Obsahuje aj strany, kde je všetko len čiernobiele alebo strany potriedené po farbách (napr. všetky predmety sú oranžové a pod.). Tiež obsahuje strany zamerané na hľadanie vzorov – pásikavé, bodkované a pod. Dieťa predmety spozná v bežnom živote i na obrázku. Jediné čo sa knižke dá vyčítať sú mäkké listy, ktoré dieťa v zápale listovania ľahko roztrhne. Nuž naša je zalepená len na dvoch stranách, a používali sme ju veru veľmi intenzívne.
Hľadaj na hrade/Hľadaj dina má tvrdé listy, takže to je jej výhoda, priznám, že prekvapil ma jej formát – veľkosť strany asi ako slovníček, kupovala som ju cez internet a nebola tam veľkosť strany uvedená. Keď som si ju listovala, mala som obavy, či maláčka také prťavé obrázočky rozozná. No mala túto knižočku veľmi rada a vedela hravo nájsť všetko. Dajú sa hľadať jednoduché obrázky ale aj zložitejšie – napr. “ukáž mi, kto oslavuje narodeniny”. Existuje aj chlapčenskejšia verzia Hľadaj na stavbe/Hľadaj medzi pirátmi.
Určite by som medzi takéto hľadacie knižky zaradila aj Potulky jarou, Potulky letom, Potulky jeseňou, Potulky zimou – tieto sú pre zmenu väčšieho formátu ako A4, majú leporelové tvrdé strany, sú to knihy bez textu, kde znova treba hľadať malé postavičky, pozorovať kam sa vybrali, a ako sa príroda a mestečko a ľudia menia v ročných obdobiach, takže znova čosi z iného súdku, dieťa sa učí o ročných obdobiach, učí sa formulovať prvé dvoj trojslovné vety.
Séria Medvedíkovo – hľadaj obrázky ma zaujala milými ilustráciami, Medvedíkovo na stavbe a Medvedíkovo v meste potešia chlapcov i dievčatá, naša v období okolo roka stále sledovala bágre, takže neváhajte knižky o dopravných prostriedkoch kúpiť aj dievčatkám. Synovček zase, neomylne z kôpky kníh vytiahol vždy tú o autíčkach, až sme sa pousmiali, aké je to samozrejmé.
Očarila ma hľadacia knižka s dierkami na skontrolovanie alebo pomoc, ak nevieme hľadaný obrázok nájsť (vďaka za tip maminke z blogu mimi malá knihomolka). Knižka sama dira V ZOO obsahuje dve predĺžené stránky, s kopou dierkových výrezov, ktoré sú farebne odlíšené. Na každej strane je otázka, ak nevieme odpoveď, stačí priložiť stranu s výrezmi a podľa farby kolieska pri otázke je to jasné. Samozrejme môžeme aj voľne klásť otázky a hľadať rôzne vtipné postavičky a situácie. Parádna knižka.
Knižky Bludiště Staň se soukromým detektivem, Kde jsou surikaty? alebo Kde jsou surikaty? Cesta časem (vďaka za tip maminke z blogu mimi malá knihomolka) prinášajú hľadanie pre trochu väčších – pobaví sa i dospelý, vydavateľstvo Grada označilo knižky od 5 rokov, a naozaj sú to trochu náročnejšie hľadania – ak máte doma aj staršieho súrodenca, môže hľadať celá rodina :) Na stránke vydavateľstva Grada máte aj zväčšený náhľad do kníh.
Ak vás hľadacie knižky zaujali a niečo ste si pre svoje malé ratolesti vybrali, super. Ak hľadáte inú interaktivitu, nakuknite do článku 10 typov interaktívnych knižiek pre deti (1-2-3 roky), možno nájdete, čo hľadáte.