V tomto článku vám chcem predstaviť spoločenské hry pre deti vo veku okolo 4-5 rokov, hry čo pobavia i dospelých. Sú veselé, niektoré i náučné. Majú jednoduché pravidlá a deti sa ich radi opakovane hrajú. Pár krát pod dozorom dospelého, potom to už zvládnu samé medzi sebou, medzi kamarátmi. Skrátka zamilovala som sa do hier od francúzskej firmy Djeco, pretože na čokoľvek si spomeniete, taká hračka alebo hra z ich dielničky pochádza. My sme zatiaľ vyskúšali hry Batanimo, Bla-Bla-Bla, Oudordodo, k Vianociam mám nachystaný Diamoniak, ktorý sme darovali aj dcérkinej kamoške zo škôlky, malý bratranček dostal Topanimo, dostali sme krásne šablóny zvieratiek, víl a balatiek… a naozaj všetky mali krásne ilustrácie a vtip.
Najprv predstavím trojicu Batanimo, Batawaf, Bataflash (ak kliknete na názov hry, dostanete sa na stránku Martinusu, kde si hru môžete kúpiť, linky som vložila, pokiaľ hru majú v ponuke). Hry sú na princípe vojny s kartami. Hráči si karty rozdelia, majú ich pred sebou v kôpke, lícom smerom ku stolu. Naraz otočia vrchnú kartu – väčšia berie. V prípade, že otočia kartu rovnakej hodnoty – otáčajú naraz ďalšie dve alebo tri karty a rozhoduje až hodnota poslednej karty. Kto mal väčsiu poslednú kartu, berie celú kôpku. hru môžu hrať dvaja aj viacerí. Dá sa hrať s obyčajnými sedmovými alebo žolíkovými kartami , pre menšie deti, ktoré nevedia ešte čítať rímske číslice, sú príjemnou obmenou spomenuté hry.
Ďalej by som rada predstavila hru Bla-bla-bla, Oudordodo, Diamoniak a jej chlapčenskú obdobu Piratatak (ak kliknete na názov hry, dostanete sa na stránku Martinusu, kde si hru môžete kúpiť, linky som vložila, pokiaľ hru majú v ponuke). Bla-bla-bla je vynikajúca hra pre rozvoj slovnej zásoby a vyjadrovacích schopností detí. Kartičky slúžia na rozprávanie príbehov a možno vás poteší vás, že je v nej až 240 rôznych kartičiek, takže prerozprávaných príbehov môže byť milión :) Oudordodo je hra na skrývačku – skrývate Doda pod kartičky domčekov a dieťa má kladením otázok prísť na to, pod ktorou kartičkou je schovaný. Rozvíja sa logika, dieťa sa učí klásť otázky. Diamoniak a Piratatak sú oddychovky. Uisťujem vás , že každé 4-5 ročné dievčatko prechádzajúce obdobím princezien bude rado stavať zámok, a obzerať kartičky víl a čarodejníc z Diamoniaku a chlapec prechádzajúci obdobím vojačikov a pirátov sa rád zahrá Piratatak, kde sa zase stavia pirátska loď.
Poďme k jednotlivým hrám podrobnejšie…
Batanimo:
Ukážka kartičiek z hry Batanimo – porovnávajú sa veľkosti zvierat:
Deti môžu jednoducho kartičky porovnať, ak ich priložia vedľa seba – výška zvieraťa je farebne odlíšená, a na ľavej strane je vyjadrená aj číslami. Aby ste lepšie porozumeli, našla som i video na youtube – nie je síce v slovenčine, no stačí sa zapozerať a som si istá, že kartovú vojnu pochopíte:
Ak sa vám hra zapáčila, nachystala som do jednej vrecúškovej výmeny obdobu s montessori červeno modrými tyčami ako meradlami (na stiahnutie na tejto stránke). Našej 5 ročnej sa veľmi páči. Hrávame sa s kartičkami aj hru na kupčenie – ja dám napríklad 2 karty, spočítame ich hodnotu a poviem, že si želám 2 alebo 3 karty v rovnakej hodnote. A takto sa striedame a dávame si príklady. U našej dcérky funguje počítanie na prštekoch a tak isto spočítavanie červených a modrých polí.
Batawaf:
Ukážka kartičiek z hry Batawaf – podobne ako Batanimo, porovnávajú sa veľkosti psíkov:
Ukážka hry z youtube:
Hru Batawaf dostanete napríklad na Martinuse.
Bataflash:
Ukážka kartičiek z hry Bataflash – princíp je podobný, hráči zo svojej kôpky naraz otočia vrchnú kartu a chytro zrakom porovnajú obrázky. Kto prvý správne skríkne, ktoré zviera je na oboch kartičkách, berie karty. Teda je to hra na pozornosť a rýchlosť, podobná hra ako známejšia Dobble.
Ukážka hry z youtube:
Hru Bataflash dostanete napríklad na Martinuse.
Oudordodo
Zábavná a prvú logiku učiaca hra. Obsahuje kartičky s domčekami – domčeky sa líšia farbou, strechou, či tam svieti slniečko, či sa z komínu valí dym, kto v nich býva… Kartičky – buď všetky alebo mešia časť – sa rozložia na stôl, hráč ktorý bude hádať sa nedíva, kam skryjeme macka Doda. Dieťa potom kladie otázky typu: Je Dodo v ružovom domčeku? Je v domčeku s vlnitou strechou? Je v domčku, kde svieti slniečko? Je v domčeku, z ktorého sa dymí? Išiel na návštevu k myške? T.j. vždy sa pýta iba na jednu vlastnosť domčeka, nie viacero vlastností naraz. Ak je odpoveď na otázku NIE – otočíme naruby všetky kartičky, ktoré otázku spĺňajú. Napr. dieťa sa pýtalo, či je v ružovom domčeku – nie je, takže všetky ružové domčeky otočíme lícom. Ak je odpoveď na otázku ÁNO, ale vyhovuje viac domčekov, treba otázku spresniť, žiadne kartičky sa neotáčajú. Pokračuje sa dovtedy, kým dieťa nenájde Doda. Je to rýchla hra, do 5 minút sa dá nájsť Dodo aj pri plnom počte kartičiek, kartičky sa otáčanm rýchlo míňajú. Aby sa to dalo lepšie pochopiť – video z youtube (nie je v Slovenčine, ale dá sa iba z pozretia pochopiť).
Ak sa vám hra pozdáva, spravila som čosi podobné na stiahnutie (na tejto stránke).
Diamoniak, Piratatak:
Oddychové kartové hry pre malé princezny – Diamoniak a malých pirátov – Piratatak. Princíp vysvetlím na hre Diamoniak: Obsahuje kartičky s časťami zámku, kartičky víl, kartičky čarodejníc, kartičky diamoantov. Karty sú v spoločnej kôpke, hráči si ich striedavo berú z kôpky a ďalej sa rozhodujú podľa toho: Ak majú časť zámku – začnú stavať zámok. Ak je to časť zámku inej farby, dajú si ho bokom a neskôr ho možno súper za diamanty kúpi. Ak padne čarodejnica, musia vrátiť jednu kartu do kôpky- buď nejakú z odložených bokom, alebo ak nemajú, tak aj zo zámku, čo stavajú. Zachrániť pred čarodejnicou môže víla – znuluje moc čarodejnice, nie je potrebné vrátiť kartu. A ako bolo spomenuté, karty diamantov slúžia na obchodovanie so súpermi, 1 dielik do zámku možno kúpiť za 3 diamanty. Vyhrá ten, kto má prvý zámok. Piráti su podobná hra, ale stavia sa pirátska loď. Nakuknite na videá z youtubu:
Diamoniak:
Piratatak:
Hru Piratatak majú napríklad na Martinuse.
Bla-bla-bla:
Perfektná hra pre rozvoj slovnej zásoby, vyjadrovacích schopností – ide o rozprávanie príbehov, využívanie fantázie na základe vytiahnutých kartičiek. Hra obsahuje kartičky a kocku.
My zatiaľ kocku nevyužívame a hráme sa jednoduchú verziu – vyberieme ľubovoľný počet kartičiek z kopy a rozprávame o nich príbeh. Na striedačku, dovtedy, dokedy nás to baví. Je to veľmi dobrá hra pre vývoj slovnej zásoby a vyjadrovacích schopností, sem tam ak obrázky naoko nemajú nič spoločné, vznikajú veľmi vtipné alebo veľmi zamotané príbehy :)
Ak sa kocka využíva, pravidlá sú zložitejšie a potom naozaj sedí vek uvádzaný na krabici niekedy od 7, niekedy od 8 rokov. Karty sa rozdelia po 5 medzi hráčov, ostatné sú v spoločnom balíčku, po každom ťahu si hráč dopĺňa karty do 5. Hráč hodí kockou – podľa toho, čo padlo vyberá karty z tých, čo má na ruke a rozpráva: Portrét, Príbeh, Asociáciu.
Ak sa hrajú Portréty – na kocke padla hlava: Hráči spomedzi kariet, čo majú na ruke vyberú jednu, čo ich najlepšie charakterizuje a položia tieto karty lícom dolu na spoločnú kôpku. Určený hráč tipuje, kto vybral ktorú kartičku a prečo.
Pr. Mama vybrala kartičku dohovárajúcej maminy. Dieťa vybralo dieťa na šmýkalke, lebo to najradšej robí. Ocko vybral hvezdára, lebo rád sleduje nočnú oblohu.
Ak sa hrajú Príbehy: Spomedzi kariet na ruke hráči vyberajú dve, ktorými doplnia a porozprávajú hodnoverný príbeh ku jednej karte uprostred, vybranej zo spoločného balíčka.
Pr. Hráči vybrali po dve karty ako najlpešie vedeli (dole som dala i zvyšne karty, čo mali na ruke):
Latkový stan, svetlonos
Mačka, akrobatka na hrazde
Hra s hlinenymi gulickami, Rozpravka na dobru noc
A teraz musia porozprávať príbehy:
1. Chlapci hrali slepú babu, no slepá baba sa zatúlala do stanu a nasla tam svetlonosa.
2. Deti hrali slepú babu, najprv Jurko našiel mačku, a potom mu Janka stále lietala okolo hlavy a chichotala sa, že ju nemôže nájsť a chytiť.
3. Chlapci sa hrali na slepú babu, aj s hlinenými guľôčkami, svojej sestričke vždy iba zakričali: S dievčiskom sa nehráme! Zato večer ocko precital všetkým rozprávku o princeznách a konečne sa usmievala aj sestrička….
Ak sa hrajú Asociacie – na kocke padla sliepočka: Ku karte zo spoločného balíčka hráči spomedzi kariet na ruke vyberajú takú, pre ktorú vedia vymyslieť najlepšiu asociáciu.
Pr. Z balíčku je karta s kvetmi hráči vybrali karty a asociácie vysvetlili takto: Gratulácia – potriasanie ruky + kvety; Povolanie – Kvetinárka, Pekár; Blahozelanie cez telefon + kvety. Rozhodca v danom kole vyberá najlepšiu asociáciu. Keby som v danom kole rozhodca – vyberiem ako naj asociáciu Gratulácia – potriasanie rukou + kvety.
Nie je to zložité, ale zábavnejšie je to pre viac hráčov. Nám s našou 5 ročnou dcérkou naozaj stačia príbehy, neskomplikované kockou :) Hru Bla-bla-bla dostanete napríklad na Martinuse. Ak by ste chceli tvoriť hru sami, tak som pripravila na stiahnutie obrázky na príbehové kocky (nájdete na tejto stránke). Princíp podobný – hodí sa kockami, to čo padlo – o tom treba porozprávať príbeh.
P.S: A že v Djeco myslia naozaj na všetko: Na kartové hry sa dá pre menšie deti zohnať i držiak na karty. No pre väčšinu z hier spomínaných v tomto článku nie je potrebný, lebo kartičky sa postupne ťahajú z kopy a ukladajú na stôl pred hráča /hráčov. No napr. pre Čierneho Petra skvelá pomôcka.