Rodičia dieťatka vačšinou majú predstavu, čo ich malý miláčik potrebuje. Ak sa ich spýtate, radi vám poradia, možno majú svoj zoznam prianí, zoznam hračiek, knižiek, oblečenia a pod. ktoré do budúcna potrebujú. Ak ešete nemáte vlastné deti a radi chystáte prekvapenia, možno vám príde vhod pár tipov, čím potešiť rodičov i dieťatko.
Stolovanie – praktické darčeky
Ročné dieťa ešte stále kŕmia rodičia, no dieťa už aktívne prejavuje záujem, buď sa do jedenia zapája rukami alebo sa snaží uloviť už niečo aj na lyžičku, možno sa mu to sem tam aj podarí. Zároveň je to obdobie, kedy sa deťom zavádzajú príkrmi, okolo roka už by teoreticky mohli papať skoro všetko, no väčšinou jedia stále ešte mixovanú stravu. Tú kľudne môžu jedávať aj do dvoch rokov, pretože sa im stále ešte vyvíjajú mliečne zúbky a nie sú schopné tvrdšie veci samé rozhrýzť. Niektoré detičky sú vyberavé, mnohé nové jedlá a chute odmietajú, niektoré stále uprednostňujú mamičkino mliečko, a tak sa mamy snažia na tanieri vycifrovať zaujímavé obrázky a povzbudiť dieťa k pestrej strave. Teda čokoľvek, čo povzbudí detský apetít je dobrým a praktickým darčekom + čokoľvek, čo pomôže pri príprave jedla + čokoľvek čo pomôže pri odstraňovaní kašičky z detskej stoličky, stolíka, dlážky + čokoľvek, čo poslúži na prepravu jedla na výlet, vychádzku. :)
Tanieriky, misky, fľašky na pitie, príbory
Deti milujú tanieriky s obrázkami – maminky ich milujú tiež, lebo môžu motivovať dieťatko, že ak všetko popapá, uvidí obrázok. Páčia sa vám tieto ovečkové tanieriky alebo včielkové? Ročné dieťa má tendenciu pritiahnuť si tanierik k sebe, chce ukázať, že i ono to už vie, chce samé, samé samé. Preto niekedy mamy siahajú po umelohmotných tanieroch, ktoré sa tak ľahko nerozbijú. Pri plastoch však treba byť opatrný pri výbere a odsledovať, či sú naozaj z kvalitných BPA free materiálov. Podobne je to s detským príborom, vidičku a nôž zatiaľ odložme bokom – kým si dieťa nevie trafiť do úst, mohlo by sa špicatou vidličkou alebo nožíkom pichnúť do tváre. Pri plastových príboroch si overte kvalitu materiálu, potešia BPA free produkty, ktoré neuvoľnujú do jedla žiadne škodlivé látky.
Vykrajovátka
Pekné vykrajovátka nájdete napríklad v tomto obchodíku – mamám pri príprave jedla poslúžia na vykrajovanie chlebíka, iného cesta alebo zelenín, šunky, syra:
Prestieranie, podbradníky, nezničiteľné knižky
Väčšina mám sa snaží vytvárať deťom stolovacie rituály už od malička. Odporúčam detské jedálenské stoličky, čo majú nasúvateľnú tácku, na ktorú sa kladie jedlo – je to super výmysel, po jedení sa tácka odníme a ľahko umyje, napríklad aj v umývačke. Napríklad stoličky Fábula sú dokonale premyslené, a tie tácky majú na sebe hneď dve, takže po dokončení jedla, môže ešte chvíľu dieťa v stoličke vyčkať, za čistou spodnou táckou – stolíčkom a mama má zatiaľ čas všetko poodkladať a poutierať :) Niekedy treba dieťa pri jedení zaujať, pomôže pekné prestieranie alebo knižka určená do vody – je z úmývateľného plastového materiálu, takže nevadí, ak ju dieťa pri jedení ušpiní. Podbradníky – to je celá veda – niektoré deti zvládajú jesť celkom s chuťou a potom sú škody na oblečení malé, no niektoré nové jedlá spočiatku vypľúvajú, vtedy padne vhod zásterkový plastový podbradník resp. podbradník, ktorý dokáže zakryť celú prednú časť tela a má dolu kapsičku ako ten na obrázku – stekajúce jedlo končí v kapsičke, nie na kolenách sediaceho dieťaťa. Veľa detí však podbradníky nemá rado a stŕhajú si ich z krku, tak sa poraďte s ich maminou, či je to dobrý nápad a či by to ich maľúšika potešilo alebo by spustil krik len uzrúc podbradník a bolo by po jedení :)
Ručný mixér, Parný hrniec, Miomat
Väčšiu investíciu do prístrojov ako darčeka by som konzultovala s rodičmi – môžu už rôzne mixéry a iné pomôcky doma mať. Môžu mať vysnívanú určitú značku, určitú funkcionalitu. Každopádne ponorný, či tyčový mixér je od pol roka dieťaťa veľmi často využívaný, ak mama varí dieťaťu domáce jedlo a nekupuje iba hotové výživky a hippíky. Parný hrniec, ryžovar alebo Miomat majú velikánsku výhodu v tom, že sa dá načasovať príprava jedla a vypnú sa samé, niektoré určené pre deti aj samé jedlo zmixujú. Asi sa vám mama neprizná s radosťou, že jej už pár krát detské jedielko prihorelo, kým ratovala plačúce dieťa alebo sa ponorila do hry natoľko, že na varenie pozabudla alebo bola po prebdenej noci pri dieťatku, ktorému idú zuby polospiaca… no možno sa poteší, ak by ste jej niektorý z prístrojov po konzultácii s ňou kúpili.
Toto je nerezový parný hrniec – na zdravé varenie, ale ten nemá časovač. Možno by potešil mamu, čo chce variť na pare, a nemá rada plasty.
Parné hrnce s časovačom väčšinou majú plastové nádoby, preštudovala som svojho času viacero diskusií, prešla veľa webov, no nerezový parný hrniec s časovačom som našla na našom trhu len jednu značku, aj to s príznakom momentálne vypredané. Na modrom koníku niektorým mamám vadilo, že jedlo pripravené v parných hrncoch ako keby od plastu napáchlo – hoci od renomovaných značiek, neboli si isté, či do neho neprechádzajú nejaké netrebnosti. Rôzne mamy, rôzne skúsenosti. Ak chcete obdarovať takýmto hrncom, radšej pátrajte, aký majú na to rodičia dieťaťa názor.
Ručný vysávač
Už ste niekedy videli, čo dokáže malý stravník narobiť s kúskom chlebíka alebo rohlíka? Hryzkanie je pre deti veľká zábavka, len tých omrviniek… Takže malý ručný vysávač je osvedčený pomocník, dokonca mamičky postupne môžu učiť deti, aby im s upratovaním pomáhali, keďže vysávač je rozmerovo malý a nie až tak hlučný. Zmeták a lopatka poslúžia tiež, len neviem, či by boli vnímané ako „super darček“, možno v hračkárskej verzii, aby dieťatko mohlo upratovať popri mame. Niekedy bývajú aj graficky vtipné lopatky a metličky so zvieracími vzorkami, aj také by mohli zaujať . Vyberte si ručné vysávače alebo zmetáky a lopatky napríklad v tomto obchodíku alebo detské upratovacie pmôcky – hračky, v tomto obchodíku.