Hry s penou sú vďačné. Treba len misku, trošku vody, trošku jari, či iného peniaceho prípravku, metličku na šľahanie. Na takéto aktivity odkladám tégliky z jogurtov a podobne. Spočiatku malá nevedela penu vyšľahať sama, ale odpozorovala a naučila sa i to. A keď je pena vyšľahaná, nastupuje detská fantázia: Kŕmime maca, či mačičku. Koreníme penu. Farbíme penu. Vyrábame jogurty, musia mať i viečko ako naozajstné z obchodu…
Montessori inšpirované (pomôž mi a ja to urobím sám):
- Najskôr otestujte, či vie dieťa fúkať cez slamku do vody, nehrajte sa hneď s penou, aby ju dieťa nevdýchlo.
- Zmyslové hry môžu skončiť neporiadkom, no vaše dieťa by sa nemalo strachovať, že musí zostať čisté, či suché. Povzbuďte dieťa, aby skúsilo obmedziť neporiadok. Prípadne mu nachystajte staršie oblečenie, kde nevadí, že sa zamokrí a zašpiní. Pri mokrých hrách majte nablízku uterák / utierku, pre prípad potreby. Ak to bude potrebné, dieťa s vašou pomocou rozliatu vodu vysuší, poutiera. Pri hrách s múkou môžete mať po ruke metličku a lopatku prípadne ručný vysávač, dieťa vám isto rado pomôže poupratovať.
- Nevyrušujte dieťa plne sústredené na nejakú aktivitu. Hrá sa, objavuje, experimentuje. Trénuje svoju koncentráciu.
- Každá aktivita by mala mať začiatok i koniec.Dieťa by sa malo podieľať na príprave aktivity i na upratovaní po skončení aktivity.