Atopický ekzém alebo aj atopická dermatitída je jedno z najrozšírenejších kožných ochorení na svete. Jeho výskyt je na vzostupe a každým dňom pribúdajú noví pacienti. Ide o chronické kožné ochorenie, ktoré môže potrápiť dospelých ale aj malé deti.
Čo je atopický ekzém
Zdravá ľudská koža má na povrchu ochrannú bariéru, ktorá má viacero funkcií.
- Znižuje stratu vody z povrchu pokožky (odparovaním) a udržuje ju hydratovanú.
- Zabraňuje prieniku mikroorganizmov na pokožku.
Pri atopickom ekzéme je táto bariéra narušená, pokožka stráca vlhkosť a dehydratuje. Narušením bariéry stráca koža aj prirodzenú ochranu pred patogénmi a je náchylnejšia na vznik zápalov a infekcií.
Atopický ekzém a deti
Týmto ochorením trpí približne 20% detí na celom svete. Atopický ekzém u detí sa začína prejavovať okolo veku 3 mesiacov.
Medzi typické príznaky patria:
- suchá pokožka
- svrbenie
- červené, zapálené škvrny na koži
- mokvanie
- popraskaná a šupinatá koža
Ďalšie príznaky sa môžu líšiť. Ekzém sa často u malých detí objavuje na tvári odkiaľ, ak sa nelieči, sa môže rozšíriť na hlavu a celé telo. U starších detí sa vyskytuje na krku, zápästiach, kolenných a lakťových jamkách.
Atopický ekzém nie je infekčný a neprenáša sa dotykom, je ale dedičný. Ak jeden z rodičov trpí týmto ochorením je viac ako 50% šanca, že ekzémom bude trpieť aj dieťa.
Liečba
Atopický ekzém je celoživotné ochorenie, ktoré sa nedá vyliečiť. Jeho príznaky sa ale dajú zmierniť. Pre toto ochorenia sú typické obdobia remisie a relapsu.
- Remisia – príznaky ochorenia zmiznú, pokožka má jednotnú farbu, nesvrbí,…
- Relaps – vzplanutie ochorenia. Objavia sa príznaky a ochorenie je aktívne.
Liečbu atopického ekzému neodkladajte a hneď ako zbadáte na pokožke dieťaťa prvé príznaky vyhľadajte lekára čo najskôr. Skorou a vhodnou liečbou môžete zabrániť rozšíreniu ekzému na väčšiu časť pokožky.
Predpokladá sa, že za zvýšeným výskytom atopického ekzému môže byť znečistené ovzdušie a rôzne alergény. Spustiť ho môžu ale aj potraviny ako vajcia, orechy, citrusy, kravské mlieko,… Ak začínate dieťa prikrmovať stravou postupujte opatrne a nové jedlá pridávajte do jeho jedálnička postupne a pomaly.