Zo zoznamov našich najobľúbenejších knižiek pre najmenších (1,5-2 roky) alebo najobľúbenejšíck knižiek pre malákov (2,5-3,5 rokov) vyberám a pridávam niektoré ďalšie knižky, ktoré si zaslúžia zvláštnu pozornosť, pretože majú v sebe okrem príbehu aj niečo iné – interaktívnosť, vtipnosť, poučnosť.
Hervé Tullet – „Knížka“ – toto je veľká zábava, pritom v knižke nie je nič iné ako pár farebných bodiek. Knižka však dieťa vtiahne: Zaťukaj na žltú bodku – čo sa stane na ďalšej strane? A čo sa stane, keď zatrasieme knižkou, fúkneme, tleskneme… Závidím autorovi myšlienku, lebo ktokoľvek ho napodobní, bude jasné, koho napodobnil.
Ďalšia z interaktívnych knižiek „Nenásytná húsenička“. Ak sem-tam čítate blogy mamín v angličtine, tak viete, že je to pre nich klasika asi ako pre nás “Moj macík”, má ju temer každé americké dieťa. Knižka obsahuje životný cyklus motýľa + čo sa mi veľmi páči sú predierkované ovocia, ktorými sa hladná húsenička prekúsala až do štádia kukly. Dieťa sa na dierkách učí počítať – má hmatový zážitok.
Knižka „O krtkovi, ktorý chcel vedieť, kto sa mu vykakal na hlavu„, nuž tak tu si zgustnete – je to vkusne, či nevkusne(?), na každej strane knižky hovienko od iného zvieratka… napokon muchy rozriešia, kto je vinník a krtko sa pomstí, ha-ha-ha. Pre deti veľmi zábavné.
Svetlana Kapalková je logopedička, napísala aj knižku o vývoji reči, o ktorej som už písala. Jej rada je – s deťmi rozprávať v jednoduchých vetách, o slovo dlhších, ako používajú deti. A jej knižočky sú presne také – krátke jednoduché vety. A užitočné príbehy – ako Ninka dostala nočník a naučila sa doň cikať. Odporúčam aj pri nácviku cikania do nočníka.
Ďalšia knižka Svetlany Kapalkovej “Dobrú noc!” je o dievčatku, čo zaspávalo samé vo svojej izbičke – veľmi sa mi páčila na poslednej strane možnosť vlepiť obrázok dieťaťa. Knižka môže byť osožná aj vtedy, ak navykáte dieťatko na spanie vo vlastnej izbičke.
Aj vás zaujala nejaká knižka ktorá má interaktívne prvky alebo je iným spôsobom osobitá? Napíšte do komentárov, rada sa nechám inšpirovať.