Pre milovníkov žitia Rodičovské rady a tipy

Ochráňte deti pred internetom

V dnešnej dobe už malé deti majú svoje mobily a tablety,  počítač je v takmer každej detskej izbe, tak isto interent je bežnou súčasťou nášho bytia… ako deti ochrániť pred všeličím, čo ich na interenete môže stretnúť? Čisto intuitívne je môj postoj rodiča asi takýto: Pomôže prevencia a dôvera. Dať dieťaťu čo najviac informácií, nič neidealizovať, nič nezapierať, nič neprikrášľovať, ale ani nestrašiť. Zakázané ovocie najviac chutí, deti a pubertiaci zvlášť sú technicky zruční a svoju cestu si trebárs cez spolužiakov alebo starších kamarátov nájdu ku všetkému. Je dobré, ak poznajú náš názor na vec, je dobré ak vedia, že nech by vyviedli čokoľvek, môžu sa nám zveriť.

Náhodne som si vybrala film Disconnect (2012, réžia: Henry-Alex Rubin), ktorý ak by mám pubertiaka, chcela by som aby si pozrel, chcela by som, aby sa prípadne nad ním zamyslel a ak by bol ten pubertiak dokonalým milujúcim dieťaťom, ktoré neobráti oči v stĺpik, keď sa ho rodičia čosi vypytujú, aj by sme sa mohli o ňom porozprávať. Ak nemáte len malákov, ale máte aj pubertiakov, tak ho odporúčam, nájdite si ho, pozrite si ho. V takom prípade nečítajte ďalej, lebo prezradím čo-to z deja.

Vo filme sú tri dejové línie:

1. Reportérka lokálnej televízie Nina Dunhamová pripravuje reportáž o mladých chalanoch a dievčatách, ktorí predávajú svoje telá na webe (odhaľovanie, sebaukájanie do web kamery). Natrafí na Kyla, ktorý je pod podmienkou anonymity ochotný poskytnúť rozhovor. Všetko sa zvrtne, reportáž ju preslávi ale privedie aj k nutnosti odhaliť zdroj, inak by napomáhala zneužívaniu detí.

2. Dva čertové kvietky – chlapci Jason a Frye si vytvoria falošný dievčenský profil na Facebooku, aby si vystrelili zo samotárskeho chlapca Bena. Vedie to k jeho strápneniu pred celou školou a následne pokusu o samovraždu.

3. Manželia Cindy a Derek sa jeden druhému odcudzili  po smrti ich bábätka Ethana. Manželka hľadá útechu u cudzích ľudí na sociálnych sieťach, manžel podľahol online hrám. Jedného dňa zistia, že im ktosi vybielil všetky kontá v banke, zneužil dáta z ich kreditiek..  Najmú si súkromného detektíva, ktorý sa snaží vypátrať, kto ich o peniaze pripravil.

Je to film, ktorý sa snaží zapôsobiť na city človeka, možno preto je vhodný aj pre pubertiakov. Aby s nimi tak trochu otriasol a nedával im iba ružové okuliare, kým všetkým na internete môžu byť. Aby ich vystríhal a upozornil, čo ešte áno a čo nie, aby ich upozornil, že vždy je potrebné myslieť na dôsledky svojho chovania. Čo všetko o sebe na interenete poviem, aké fotky poskytnem, aby sa zamysleli nad tým, kto všetko sa môže skrývať na „druhom konci“ siete…

Tri dejové línie sú poprepletané prostredníctvom postáv. Otec šikanovaného chlapca Bena je právnik v spoločnosti, pre ktorú pracuje reportérka Nina. Otec jedného z chlapcov, čo šikanujú, je spomínaný súkromný detektív.  Dospelý divák by isto vyčítal filmu vyklakulovanosť deja i postáv, dejové línie spracovávajú tri problemy interentového sveta – prostitúciu, interentovú šikanu a krádež identity, upozorňujú len na zlé stránky internetu. Svet ovládajú workoholici,  čo nemajú čas na svoje deti, čo vedie k ich vzájomnému odcudzeniu a chybám, ktoré deti i rodičia urobia. Tak isto manželia miesto spoločného riešenia problému hľadajú útechu vo virtuálnom svete.

Reálny svet nie je čierno-biely, napriek tomu si myslím, že film má čo povedať a je spravený celkom vydarene, pretože také mikropríbehy sa určite už stali a aj môžu stať. Koniec koncov aj rozprávky pre deti sú čiernobiele – jasne je oddelené dobro a zlo a dobro v nich nakoniec víťazí.

Prečo ma film zaujal? Nuž i ja žijem v interentovom svete a mám dve obľúbené sociálne fóra – modrý koník a sashe. Facebooku som na chuť neprišla, hoci múdra mama má tiež svoju facebookovú stránku, v dnešnom svete to inak nejde, keď chcete byť videní. Modrý koník som objavila kvôli bazáriku a montessori skupine mamičiek, kde zdieľajú rôzne nápady na aktivity pre malákov. Sashe som objavila pre dlhodobú lásku k šitiu, maľovaniu hodvábu a vôbec rôznym hand-made technikám.

Čo nám odporúča montessori: Pozorujte! Sem tam i vy s odstupom iba pozorujte, čo sa deje, nezapájajte sa, hoci máte pocit, že musíte. Za všetko obľúbený vtípek môjho muža:

duty_calls

Na modrom koníku som vypozorovala, že sú maminky, ktoré zverenia veľa zo svojho súkromia, ale sú aj také, ktoré si ho vedia ochrániť. Často sa stáva, že ak človek úprimne položí otázku, zhŕkne sa skupina mám, čo dajú užitočné rady ale aj skupina pochybovačov a útočníkov. Často sa stáva, že si ľudia vytvárajú zdvojené profily, aby mohli vystupovať anonymne, či už anonymne vyriešiť svoj problém alebo anonymne na niečí problém odpovedať. Niekedy sa vo fóre vyskytnú kontroverzné témy, kde spústa ľudí pochybuje, či sú to reálne príbehy alebo vymyslené. Často sa aj mne zdá, že niekto nahodí udičku a čaká, čo na to ostatní, je to ako diskusia mamín na ihrisku, predsa len však má jednu velikánsku nevýhodu: neviete, kto všetko vás počúva a kto všetko vás popcháva k odpovediam a reakciám, kto všetko si vás testuje…

Na sashe je to pozorovanie trochu iných cestičiek, jednak zdieľanie nadšenia z tvorby, kochanie sa nápadmi, ale i cestičiek ako obchodne uspieť. Vedia zaujať kontroverzné a podpichovačné témy vo fóre, či žurnáloch. Niekedy sa objavujú vzájomné obvinenia z kopírovania tvorby, z kradnutia nápadov. Zažila som i obrovskú energiu z človeka, čo sa snažil druhému nezištne pomôcť, ale neoveril si všetky fakty a tak z obľúbenca, bol zrazu nenávideným a zahatal si cestu, musel si vytvoriť nový profil, s ktorým už nikdy predošlú „slávu“ nedosiahol. Hoci v srdci dobrý človek, hoci dal do tvorby mnoho energie a mnohí ho obdivovali, videli tú energiu, tlieskali jej, stačil chybný krok, zlé usmernenie energie a bolo po všetkom. Takmer by som povedala – navždy po všetkom. Pretože cez interenet, cez napísané a zverejnené slová, a obrázky nikdy neprenesiete všetky vnútorné pocity, nech by ste za každé slovo dali smajla…

A v neposlednom rade sa vždy zamýšľam nad tým, či je www.mudramama.sk ta najsprávnejšia voľba, aj keď je moja pohnútka na začiatku dobrá – podeliť sa s ostatnými maminami o naše výmysly, mala by som sa zrejme pohybovať vo všeobecnejšej rovine…

Uložiť

Mohlo by sa vám tiež páčiť...