Máte tretiačku, tretiaka? Akým spôsobom sa učia cudzie jazyky? Stále dookola opakujú tie isté slovká, čo v škôlke už 3-4 rok za sebou? Farby, oblečenie, zvieratká…
Mnohé gramatické javy ešte nemajú zatiaľ tretiaci ozrejmené ani v slovenčine. Takže pani učiteľkám angličtinárkam nezávidím. Koľko je takých, čo dokážu odhodiť učebnice a zamerať sa na učenie angličtiny hrou?
U našich tretiakov „motivačné“ známkovanie: Písomka zo slovnej zásoby – známkovaná spôsobom ako diktáty zo slovenčiny:
0-1 chyba 1
2-3 chyby 2
4-6 chýb 3
7-9 chýb 4
10 a viac 5
Ako rodič som svedkom ako sa na DÚ písmenko po písmenku odpisujú vety, ale dieťa nerozumie čo znamenajú jednotlivé slová vo vete.
Nie, nekritizujem prístup učiteľov. A tak isto si uvedomujem, že učenie je vždy aj o domácej príprave. Alebo o kurzoch pre deti, ak rodič nemá čas.
Tak som chvíľu premýšľala…
My doma máme zatiaľ tieto metódy
- Nové slovká vylepujem vo vecku na dvere.
- Oblepila som niektoré predmety a pod. v našom byte ich názvami.
- Budeme sa hrávať prakticky: Pr. na precvičenie slovnej zásoby o škole – vysypali sme na stôl obsah peračníka a trénovali spojenia „Put your…. in your pencilcase.“ „Put your… in your schoolbag.“ (Po týždni overujem, ale dieťa danú vetu nevie… hm…)
- Budeme sa hrávať kartičkové hry každý večer 15 min – ak chcete a majú vaše deti podobnú slovnú zásobu, tak tuto budem dávať PDF kartičky z angličtiny na stiahnutie.
Čo ma ešte napadá?
Napríklad sú aj hry na tablet/mobil. Alebo Hravá angličtina s pípacím perom od Albi klik na linku alebo obrázok vás zavedie na Martinus, kde nájdete viac detailov).
Pozrieť Hravú angličtinu na Martinus.sk »
Čo mi poradíte vy?
Veľmi rada sa dozviem, aké hry s deťmi na učenie jazykov máte u vás doma!