Články o chronologickom vývine dieťaťa, čo nasledujú sú vyňaté z kategórie „Múdrosti o vývoji dieťaťa“ na našom blogu. Nie som pedagóg, logopéd ani ergoterapeut, v článkoch s míľnikmi sú uvedené zdroje informácií.
Všeobecné míľniky vo vývoji dieťaťa
Jemná motorika – míľniky vo vývoji dieťaťa
Hrubá motorika – míľniky vo vývoji
Naše vlastné zistenia a pozorovania sme popísali v ďalších článkoch z kategórie „Múdrosti o vývoji dieťaťa„:
Zmyslové hry – čo všetko sa deti pri nich naučia?
Nechcem, aby vás množstvo odrážok, čo má v akom veku dieťa vedieť, viedlo k nejakému porovnávaniu, či diskusiám. Keď sa nám narodila maláčka, kamarátka sa zo žartu namiesto „Ahoj“ v telefóne ozvala „Tak čo, už vie jesť príborom?“… Dobre som sa zasmiala.
Priznajme si, batoľatá sú niekedy výzvou pre rodiča, čo s nimi trávi 24 hodín denne, keďže každá aktivita ich zabaví tak na minútu. Každé dieťa sa vyvíja individuálne, preto berte naše „Múdrosti o vývoji dieťaťa“ len ako pomôcku na vymýšľanie aktivít a hier, ktoré vaše dieťa v danom veku môže zvládnuť alebo aj nemusí. Väčšinou maminka a ocko vycítia, či je ich dieťa v poriadku, či nie, nepobežia k odborníkom len preto, že ich dieťa chodí o dva týždne neskôr ako susedovie. Že niečo vie dieťa skôr ako ostatní, býva zdrojom prevelikej radosti. Že niečo ešte nevie nemá byť zdrojom stresu a naháňania a núteného učenia. Spoľahnime sa viac na svoju intuíciu. Pozorujme, čo dieťa práve baví. Podporme ho v tom, čo ho baví. Dajme mu priestor, ktorý na to potrebuje a ono to zvládne. Dajme mu dôveru, to je najviac, čo mu môžeme dať.
Rovnako pre tých, čo deti zatiaľ nemajú a hľadajú darček pre svojich kamarátov a ich deti darčeky, môžu tieto informácie pomôcť pri výbere tej správnej hry, či hračky v danom veku. Lebo darovať bábätku príbor…