escape room pre deti, pokladova hra pre deti
PR články

Tipy na nezabudnuteľné herné popoludnie cez upršaný deň

Obloha je od rána sivá, vonku prší a vy by ste sa najradšej zakutrali do deky a čítali si knihu. Vaše deti majú energie akoby ich poháňali Duracell baterky. Tú energiu treba usmerniť, vtiahuť ich do hry, ktorú sa budú rady hrať samé. Samé? Možno krútite hlavou, že vaše dieťa je príliš maličké a nevydrží sa hrať samé viac ako pár minút. Alebo že ho nudia hračky. Alebo že sa o chvíľu začne aj tak hádať či klbčiť so súrodencom.

escape room pre deti, pokladova hra pre deti

Na pomoc si vezmeme dva pojmy z montessori pedagogiky:

  • Montessori senzitívne obdobie: Je fáza vo vývine dieťaťa, počas ktorej je prirodzene vnímavé na určitý druh podnetov, napríklad na jazyk, poriadok, pohyb, triedenie predmetov podľa tvarov, veľkostí, farieb a táto kategorizácia s rastúcim vekom je nekonečná, nastáva triedene vedomostí z najrôznejších oblastí. V senzitívnom období sa dieťa učí rýchlo, s nadšením a bez námahy. Ak mu ponúkneme to, na čo práve citlivo reaguje, hrá sa opakovane hru, až kým sa jej nenasýti a nepochopí cez hru rôzne princípy.
  • Montessori podnetné prostredie: Pripravte a usporiadajte priestor tak, aby dieťa mohlo konať samostatne, bezpečne a nachádzalo podnety podporujúce jeho senzitívne obdobie, podnecujúce k aktivite. Všetko má svoje miesto, priestor nie je preplnený (radšej niektoré hračky, s ktorými sa nehrá vytrieďte a schovajte), materiály na hru sú poruke…

Ako využiť senzitívne obdobie na aktivity pre deti?

Rozšírme pojem senzitívne obdobie aj mimo montessori. Vy ako rodič veľmi dobre viete, čo je pre vaše dieťa aktuálne najsilnejšia téma. Napríklad obľúbené rozprávky – Labková patrola, Ľadové kráľovstvo, rozprávky o drakoch a Štikútovi, obľúbený detský spevák – Spievankovo, Fíha, Tanculienka, Miro Jaroš, alebo obľúbený typ hračky – skladačky, bábiky, autíčka, koníky, dinosaury, vesmír…

labkova patrola, tanierik labkova patrola, pohar labkova patrola, darcek labkova patrola

Sada tanierov a kelímkov Labková patrola

Obľúbená téma je silá páka.

  • Vonku prší? Poďme sa zahrať pexeso s Labkovou patrolou, poďme si vyfarbiť omaľovánky so psíkmi z Labkovej patroly.
  • Dieťa je vyberavý jedák? Pohľadajte tanierik, mištičku, šálku či lyžičku s obľúbenými postavičkami. Dieťa si sadne k jedlu o trošku radšej.
  • Dieťa nechce zaspávať samé? Pohľadajte obliečky na periny s jeho obľúbenou témou. Bude sa do postieľky o trochu viac tešiť.
  • Dieťa sa nechce samé obliekať? Myslíte že by pomohlo tričko s obľúbenou postavičkou?
  • Dieťa si nechce umývať zúbky? Pozri mám nálepky z tvojej obľúbenej rozprávky, vždy keď to bude bez kriku, jednu nálepku ti dám…

Už chápete? Imaginárni priatelia sú vaši tajní pomocníci. Všetko, čo sa dieťa potrebuje naučiť s nimi zvládne s o trošku väčšou motiváciou, o trošku ochotnejšie, o trošku radostnejšie. Jeho obľúbená téma mu pomáha zahĺbiť sa do činnosti a vydržať pri nej.

Ako využiť pripravené prostredie na aktivity pre deti?

  • Otvorené regály a boxy na hračky – dieťa vidí, čo sa kde nachádza.
  • Obmieňajte hračky – časť schovajte, v policiach a boxoch nech sú dostupné len aktuálne najpoužívanejšie hračky. Priestor nebude tak zahltený, dieťa sa ľahšie rozhodne, s čím sa bude hrať, ľahšie hračku nájde a ľahšie ju aj uprace do poličky alebo boxu. (V montessori dokonca každá hračka býva uložená na tácke, aby si ju dieťa mohlo priniesť k stolu, aj aby mala vyhradené presne svoje miesto, na ktoré ju vráti.)
  • V izbičke by mal byť koberček alebo podložka na hranie. Hlavne ak máte doma maniaka na autíčka a skladačky, bude veľa času tráviť na podlahe.

podlozka na hranie, koberec na hranie

  • Stolík a stolička by mali byť prispôsobené výške dieťaťa, tak aby si samé dokázalo stoličku odtiahnuť sa sadnúť na ňu, aby dosiahlo na stôl pri kreslení a podobne. Ak máte deti, čo radi kreslia, nezabudnite na ergonomické uloženie farbičiek, papiera či omaľovániek blízko stolíka

montessori stojan na farbicky

  • Deti milujú bunkre. Ako to vyriešiť? Máte v izbe miesto na stan alebo teepee? Ak nie, práve v upršané dni je skvelá príležitosť stavať bunkre! Zapojte dieťa do stavania, nastrite deku pod stôl, stôl prikryte plachtami. Do bunkra dajte ďalšie vankúše a deky, knižky, plyšáka. Nezabudnite na baterku, alebo vytiahnite vianočné svetielka. Rozjasnia pochmúrny deň aj vám. Zabavíte sa spolu pri stavaní bunkra, no a s veľkou pravdepodobnosťou sa dieťa do bunkra schová samé. Možno vám dovolí nakuknúť, priniesť pitie či keksíky, ale zašije sa tam samé so svojimi hračkami či súrodencami. A vy zrazu zistíte, že ono si aj samé vie listovať knižky, alebo že si z plyšáka spravilo kamaráta, ktorému tie knižky číta.
  • Zapájajte deti do bežných činností. Ak je senzitívnou témou vašich detí nejaká rozprávka, vesmír, zvieratká, v ponke eshpov sú najrôznejšie samolepky na stenu. Ak vonku prší, sadnite si spolu k tabletu či notebooku a vyberajte spolu. Učíte deti ako to funguje v reálnom svete, že existujú eshopy, kde všeličo majú, že je možné objednať si to, že vám tovar privezie kurier… Ak si svoju izbičku majú možnosť spolu s vami plánovať, budú v nej radi tráviť čas.

Podnetné prostredie je druhá veľmi silná rodičovská páka. Pomáha deťom zotrvať pri hrách, pretože na všetko majú vyhradený priestor, vytvorený obľúbený kútik.

Ako tieto páky na deti využiť v dni, keď vonku prší? Vysvetlíme si to na nasledujúcich tipoch na aktivity.

Skrývačka alebo hľadanie pokladu

Najjednoduchšia domáca hra a pritom tak obľúbená a vždy dostupná je hra na skrývačku. Schováte hračku (obľúbeného plyšáka) a dieťa ju hľadá. Pomáhajte mu slovným navigovaním „zima, teplo, horíš“. Potom sa vystriedate.

Zábavnejšia verzia je domáca pokladovka. Stačí pripraviť niekoľko indícií a rozmiestniť ich po byte. V cieli môže čakať  maškrta, hračka, omaľovánka alebo len lístok s pozvaním na ďalšiu spoločnú aktivitu.

  • Pre menšie deti vytvorte jednoduché obrázkové nápovedy ako nakreslený stôl, chladnička alebo schody.
  • Pre staršie deti môžu byť na jednotlivých zastávkach hádanky, rébusy či šifry, ktoré ich trošku potrápia – ale hlavne vtiahnu do hry.
  • Tipy na prefíkané skrýše indícií – rúra na sporáku (hľadaj tam kde koláče voňajú skôr ako sa upečú), práčka (hľadaj tam kde svetre a tričká vytvárajú tancujúci vír), odkaz na zrkadle (usmievaš sa, mračíš sa, všetko jedno – stále si to ty), v mrazáku (hľadaj tam kde hrášky drkotajú zubami), odkaz na plafóne nad posteľou (miesto, kam by si sa nepozrel, kým nepôjdeš spať).

labkova patrola drevene vyfarbovacie nalepky

Drevené vyfarbovacie nálepky na stenu Labková patrola

Ak má vaše dieťa rado konkrétnu rozprávku, napríklad Labkovú patrolu, skúste do pokladovky zakomponovať motívy z nej. Indície s postavičkami, hádanky, ktoré by mohol zadávať Chase alebo Ryder a úlohy, ktoré pripomínajú ich záchranné misie, urobia z hry úplne nový zážitok. Dieťa nebude len hľadať, bude všetko prežívať ako súčasť tímu svojich obľúbených hrdinov.

Obyčajné pexeso?

Aj ak by ste mali doma len obyčajné pexeso, môžete ho využiť na rôzne ďalšie hry.

  • Položte všetky kartičky obrázkom nahor. Jeden hráč dá hádanku: „niečo, čo lieta“, „zviera zo ZOO“, „vec, ktorú by si si vzal na výlet“. Druhý hráč hľadá obrázok a vezme si ho do svojej kôpky. Potom sa vystriedate. Hra trénuje logické myslenie, kategorizáciu a zároveň sa nesústreďuje len na výhru alebo prehru. Ak máte pexeso z obľúbenej rozprávky, hra bude dieťa viacej baviť.
  • Zamiešajte kartičky, hráč si vyberie ľubovoľné tri a musí si o nich vymyslieť a ostatným porozprávať príbeh. Skvelé na podporu predstavivosti, slovnej zásoby a tvorivého myslenia. Ak máte pexeso s obľúbenými hrdinami, o to ľahšie inšpiráciu na príbeh dieťa nájde. Dokáže vám ho prerozprávať? Dávajte mu podporné otázky: A potom? Čo sa stalo potom?
  • Rozdeľte starostlivo páry pexesa na dve kôpky. Jednu polovicu rozložte v jednej miestnosti a druhú polovicu v druhej miestnosti. Pri hre musíte otočiť kartičku v jednej a potom v druhej miestnosti. Presúvajú sa vždy všetci hráči. Hra trvá dlhšie, ale je to aj výborný tréning pamäte. Zapamätali ste si dobre detaily kartičky, nezabudli ste ich cestou do druhej miestnosti?

Ak rodič rozpozná, na čo má dieťa práve senzitívne obdobie a zároveň vytvorí podnetné prostredie, ktoré do tejto témy dieťa pozýva, nastáva tichý zázrak. Dieťa sa zahĺbi do hry a zabudne na svet okolo. Stačí mu na začiatku ukázať „ako na to“, chvíľu sa zapojiť, uistiť sa, že má ku hre všetko, čo potrebuje a potom už pokračuje samé. A rodič? Kávička, deka, kniha – zakutrať sa niekde blízko k deťom, pretože majú radi vašu tichú spoločnosť. Keď ich hra baví, občas sa na vás obrátia s nejakou otázkou, ale nechajú vám aj váš priestor. Win-win. A ak by to aj nebolo úplne bez vášho zapojenia, nevadí. Čas strávený s deťmi je pre budovanie vašich vzťahov najdôležitejší.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...