knihy pre dievčatá 9 rokov, kniha pre dievca 9 rokov, gabriela futova, poskolaci, fajcenie u deti, prevencia fajcenia u deti
8-10 rokov

Gabriela Futová: poškoláci – recenzia knižky pre dievčatá 9+ (rokov)

PROBLÉM:  Deti vidia fajčiť starších žiakov, alebo dokonca svojich spolužiakov. Deti počujú starších žiakov baviť sa o drogách.

ČO S TÝM?  Z môjho pohľadu rodiča je veľmi dôležitá prevencia. Preto vám ponúknem knižku, ktorú si s deťmi vo veku 9+ môžete prečítať, alebo im ju odporučiť na čítanie.

poskolaci, gabriela futova, vychovny poradca, skolske potreby

Gabriela Futová: Poškoláci

Kinha Gabriely Futovej Poškoláci je o dobrej žiačke, šiestačke, na ktorú si zasadne učiteľka a preto sa dostane do poškoláckej triedy a pomaly ju do seba vťahuje partia poškolákov ôsmakov. (V závere knižky vyplynie, že učiteľka bola ohrdnutá frajerka jej ocka, preto mi zápletka s poškolákmi aj zasadnutím si učiteľa pripomenula veľmi dobrú komédiu pre takýchto začínajúcich pubertiakov „Medzi nami dievčatami“ alebo v originale „Freaky Friday„. Hlavne asi preto, že si nepamätám a neviem o tom, že by poškolácke triedy u nás existovali.)

Je to veľmi dobre vykreslený príbeh, ako dievčatko sprvu pristupuje ku všetkým s predsudkami, nakoniec ich trošku spozná, a zistí, že nie sú povahami až tak zlí, len ich k vystrájaniu vedie ich rodinná situácia. Trošku s nimi zarebeluje a pridá sa k nim, čo jej mama prežíva veľmi ťažko… vedie to ku kopiacim sa nezhodám medzi nimi, zvýšenej maminej kontrole a zvýšenému odporu na strane dcéry… Dokonca sa hrdinka do najväčšieho Ksichta z nich zaľúbi.

Vybrané scénky z knihy

Jedna scénka: Partička rozhodne zostať v zamknutej škole po vyučku – schovajú sa v záchodkoch…

Druhá scénka: Nahováranie na fajčenie – aby zapadla, nahovoria ju „poškoláci“, aby si s nimi zapálila a učia ju fajčiť. Keďže jej je z toho zle, odmieta, ale aj tak jej vždy veci smrdia od dymu a doma si myslia, že začala fajčiť. Ocko, aby si to overil, prinúti ju vyfajčiť celú cigaretu, z čoho prežije objímajúc záchodovú misu celý večer…

Gabriela futova poskolaci, prist do skoly ako pankac

Prečo vypichujem tieto dve scénky? Pretože včera v našej škole riešili čosi podobné. Prvú hodinu mali deti iba s družinárkou, asi zasadala celá učiteľská rada. Pristihli totiž chlapcov na veckách kupčiť s mariškou. Dokonca jeden bol prvostupniar. Preto deťom oznámili, že niekedy príde do školy policajný pes, čo je vycvičený na vyhľadávanie drôg.

Fajčenie, drogy – dôležitá je prevencia

Knižka bola možno pre štvrtáčku „trošku popredu“, veľa sme rozdebatovali, bola veľmi zvedavá na pokračovanie. (Ach jaj, ale ani to ju neprinutilo čítať samú, iba na preskáčku a s prosíkom chodila, nech jej čítam ďalej). No a ako by sme to jej čítaním privolali, akoby sa nám otvorili oči, že aj tak blízko – v ich škole – sa niečo podobné môže diať.

Knižku odporúčam ako prevenciu, alebo aj ako vysvetlenie, vo chvíli, keď sa deti o tému zaujímajú, pretože vidia starších žiakov alebo spolužiakov schádzať sa a fajčiť, keď začujú vystatovanie spolužiaka, že potiahol tatkovi cigarety…

Som za to, aby boli deti jemným spôsobom na rôzne veci pripravené, aby potom nezažívali paniku. Lebo mám pocit, že medzi deťmi sú extrémne rozdiely – niekto si myslí, že droga je nejaká kovová gulička, niekto už ako štvrták skúša fajčiť marišku, a niekto už vie čo to o závislosti, škodlivosti… a síce ho to možno neodradí skúšať, ale má viac informácií pri rozhodovaní sa. Mnohé deti z toho boli skôr vystrašené, dokonca možno i učitelia, mala som pocit – že čo s tým, ako to uchopiť.

❤️ Budujme deťom postoje skôr ako sa niečo stane. Napríklad knižkami. Aj ak ich nečítajú samé – ten spoločne „prečítaný“ čas alebo diskusia o knihách vytvára medzi nami rodičmi a deťmi určité puto, dôveru.

Vtipná príhoda kamarátky – cigarety v taške

Predstavte si pocit dieťaťa: Pani učiteľka oznámi, že do triedy príde policajný pes, vyhľadávač drog, tabaku. Dievčatko má v školskej taške krabičku cigariet – ležala otvorená na chodníku, krásna, modrá, zrejme niekomu vypadli a tak ich zdvihla, šupla do tašky a potmehúdsky rozmýšľala, že sa môžu s kamoškou neskôr hrať. Nie fajčiť ich, ani predstierať fajčenie, iba mať tento veľkáčsky a „naozajstný“ predmet do hry. Napríklad ich použiť do varenia pre imaginárnych tvorov. Alebo na detské experimety, pokusy.

Aj toto sa naozaj stalo. Predstavila som si, ako dcérina kamoška v tej chvíli nemohla utíšiť svoje rozbúšené srdce a v nastupujúcej panike nedokázala vymyslieť, ako tie cigarety v taške odôvodní.

Ďalšie výchovné momenty z knihy pre deti, aj rodičov

Tlak vytvára vždy protitlak. Zákaz je tlak na dieťa, aby niečo nerobilo. Stanoviť hranice zákazom znamená riskovať, že dieťa zákaz tajne poruší. Oveľa účinnejšie mi príde rozdebatovať problém, uviesť svoje rodičovské dôvody, svoje skúsenosti. A ako bonus priznať dieťaťu svoje vlastné prehrešky a malé zlyhania z detstva. Svoje pocity pri týchto prehreškoch voči zákazom, ktoré ste od rodičov mali…

Gabriela futova poskolaci, prist do skoly ako pankac

Stávka: Máš na to, prísť do školy ako pankáčka?

❤️ Dcére som dala radu, motto z nášho maturitného oznamka: „Stačí hovoriť pravdu, aby nám neverili. “ Naše svedomie zostane čisté – neklamali sme.

Možno dospelý zaujme podozrievavý postoj vyšetrovateľa a bude nás tlačiť k priznaniu, môže to tak byť.  Bojí sa o nás, je v strese. My vieme, kde je pravda, aký bol náš motív. Nemusíme si ho napochytre vymýšľať a klamať.

Vzájomná dôvera nemá klamstvá rada. Vzájomná dôvera má rada priznanie pocitov, vysvetlenia. Priznajme deťom, že hlavný dôvod nastavovania hraníc nami dospelými je často strach o ne. Aby sa im niečo zlé nestalo, aby niečo zlé nezažili.

Hľadáte knižky pre dievčatá 9+ ?

Podtrženo sečteno, knižku začínajúcim pubiškám a pubiškám odporúčam. A zaujme kľudne aj dospeláka :) Ja som si ju tajne dočítala dopredu, som typ kontrolujúcej mamy, bolo mi jasné, že s dcérou sa mamina v knižke zmieri, vsádzala som na rozumnosť hrdinky. No chcela som vedieť, ako asi dopadne zaľúbenie hlavnej hrdinky do „zlého chlapca“.  Ak by sa vaše vypiplané dievčatko zaľúbilo do darebáčika, čo by ste ako mamina prežívali a robili? Neprezradím – prečítajte si!! :)

Kniha Gabriely Futovej Poškoláci v Martinus.sk tu»

Mohlo by sa vám tiež páčiť...