Radi cestujeme na vlastnú päsť, bez cestoviek – sami si nájdeme a vybavíme ubytovanie, presúvame sa podľa vlastného itinerára, miestnou dopravou. Trošku lepšie spoznáte miestnych, ak s nimi komunikujete o ubytovaní, poobzeráte si ich v autobuse, či metre, nik vás nenaháňa, ste pánmi svojho času… Ak by ste si to chceli vyskúšať, tak mám tri rady:
1. Predsa len práca cestoviek je nápomocná, vykukajte si na ich weboch svoju destináciu, výlet s podobným časovým rozsahom ako máte k dispozícii. Inšpirujte sa popisom výletu od cestovky, opiera sa o skúsenosti, čo sa dá za daný čas stihnúť. Niekedy sa vrháme do miest známych a srdcu blízkych a vysnívaných a niekedy chceme objavovať. Podľa toho si zhruba urobíme plán cesty.
2. Na portáli tripadvisor.com pohľadajte recenzie vzťahujúce sa k pamiatkam, či iným miestam, ktoré chcete navštíviť – často použíatelia pridávajú i dobré tipy, čo sa nachádza v okolí, ale aj praktické informácie, či sa nečaká dlho na lístky, či sa dá v okolí „chutne a zdravo“ najesť a podobne.
3. Ubytovanie hľadajte na portáli airbnb.com Jedná sa o ubytovanie v súkromí takmer na každom mieste, kde si zmyslíte. Častokrát je ubytovanie priestrannejšie i krajšie ako izba v n-hviezdičkovom hoteli a cenovo určite výhodnejšie. Tak ako na sashe platí, že foto predáva, platí to i na tomto portáli, ponuky ubytovania sú dobre pofotené + ku každej ponuke sú odporúčania a hodotenia ľudí, ktorí tam počas svojich výletov pobývali. Majitelia bytov sú väčšinou úprimne nápomocní. Poradia s miestnou dopravou, odporučia kde sa nachádzajú obchody, či reštaurácie. Nie len tie sprofanované, ale aj zašité malé a útulné miestečka, častokrát známe len domácim.
Tentokrát sme si naplánovali predĺžený víkend v Budapešti. Boli sme 6 členná skupinka – 3 dospelí, 4 ročné dieťa a 14,16 roční pubertiaci. Trojdňové dojmy z Budapešti: Hneď na začiatku priznávam určitú neobjektívosť, pretože milujem historické budovy, ktoré majú miestnosti s vysokými stropmi. Nuž pre ľudí tohto typu je Budapešť jeden veľký zážitok. Pretože tu v takýchto budovách je všetko – ubytovanie, obchody, reštaurácie, kúpele, ba dokonca i ZOO. Budovy vo veľkej miere zvonka nie sú zrekonštruované, sú začiernené smogom i časom, no zvnútra vás častokrát komfort, čo poskytujú, prekvapí.
Hneď ako vystúpite na vlakovej stanici, zrak putuje k presklenej streche, s Bratislavskou stanicou jednoducho neporovnateľné.
(Foto stanice som si požičala tu a tu.)
Ubytovali sme sa aasi 10 min od centra, v krásnom pavlačovom dome. K dispozícii sme mali trojizbový byt s kuchyňou i teraskou, moderne a prakticky zariadený, dokonca v ňom boli tri kúpeľne… (Áno, cez airbnb.)
Naše jediné pevné ciele boli ZOO, Széchenyiho kúpele a Tropikarium. A pol dňa na prehliadku centra.
Napokon nás ZOO očarila natoľko, že sme sa aj v posledný deň výletu vybrali znovu do ZOO namiesto do Tropikária. Tropikárium je v okrajovej časti a cestovať ta skoro hodinu a potom hodinu späť nám prišlo zbytočné, radšej si naplánujeme samostatný výlet. No aj v ZOO majú akvária s riečnymi rybami, morskými rybičkami a s nezbednými tuleňmi… Dokonca som si pomyslela, že v Tropikáriu to už lepšie byť nemôže. Tulene „preletujúce“ tesne popri skle – to bol môj top zážitok, pre ktorý by som sa ta hocikedy vrátila.
Ako mamina štvorročného človiečika budapeštiansku ZOO vrelo odporúčam. Nájdete tu takmer všetky zvieratká, od hávede (šváby, pavúky…) po slony, hrochy, žirafy. Bratislavský lev väčšinou drieme, ešte tak levica sa sem tam pohne a očkom na vás mrkne. Tu mali levy a tigre celkom komunikatívne :)
Priestorovo je ZOO rozčlenená podľa svetadielov, takže sa ľahko orientujete, podľa toho, aké zvieratá chcete vidieť. Je tu kopec interaktívnych prvkov pre deti – rôzne 3D tabule, napr. porovnávajúce veľkosť labiek gorily a orangutána, alebo veľkosti labiek vodného vtáctva, veľkosti rozpätých krídel rôznych vtákov, pavúčí hlavolam. Je tu aj malá motýlia farma. K zvieratkám je blízko, šelmy su oddelené sklom, ale voľne môžete vstúpiť napr. do voliéry s dravými vtákmi, s lemurmi. Medzi kengury a pštrosy. Je dovolené kŕmiť žirafy, pri bráne ZOO si zakúpite senové granulky na to určené…
Naviac pri bráne si môžete prenajať drevený vozíček, do ktorého sa zmestia dve deti i ruksaky, a tak sa nemusíte strachovať, že vaše dieťa bude protestovať, že ho už bolia nožičky…
(Dnes len to moje ZOO naj, možno spravím aj pokračovací žurnál o budapeštianskych pamiatkach, lebo foto mám milión…)
(Článok bol najskôr uverejnený na sashe, potom tu, na sashe je i viac foto… )