životný cyklus žaby, liahniska, uprava liahnisiek na jar
Ako sa vyrába, ako sa to deje - videá Kozmológia Top 10 článkov

Životný cyklus žaby

Obrázok k článku je z jednej brigády kedysi pred 15timi rokmi – kamarát nás zavolal do Malých Karpát upravovať liahniská. Nevedeli sme čo to je. Na mieste sme zistili, že treba po zime vyčistiť a prehĺbiť jamy, do ktorých prirodzene pri topení snehu steká voda z kopcov. Prírode treba trošku pomôcť, jamy vyčistiť od lístia a naplaveného bahna a doviesť ku nim v kanálikoch vodu. Prečistiť prirodzené kanáliky, nasmerovať ich k jame. Každý ďalší veľký dážď, ktorý nevsaje pôda v lese stečie do liahnisk. Voda sa v nich udrží  dosť dlho na to, aby sa stihli vyliahnuť malé žabky.

Ako sa narodí žabka? Životný cyklus žaby

  1. Dospelá samička žaby si nájde bezpečné miesto, kde nakladie vajíčka. Žabie vajíčka sú obalené rôsolovitou hmotou, ktorá ich ochraňuje. Z času na čas „mama žaba“ prekontroluje, či sú vajíčka v bezpečí. V každom vajíčku sa vyvíja žubrienka – oči, ústa, žiabre na dýchanie, chvost. Táto fáza trvá 7-9 dní.
  2. Z vajíčok sa vyliahnu žubrienky, cca pol cm veľké. Niektoré druhy žiab prenášajú žubrienky do vody na svojich chrbtoch. Cca 10-12 dní od vyliahnutia majú dosť silný chvost na plávanie. Živia sa riasami, niekedy dokonca druhými žubrienkami.
  3. Žubrienky postupne rastú, najprv im narastú dve zadné nohy, potom predné. Začínajú sa im vyvíjať pľúca. Potom sa im začne zmenšovať chvost, pretože ho už na plávanie nepotrebujú, plávu nohami. Malé žabky sa začínajú podobať stavbou tela na dospelé žaby, stále žijú vo vode, živia sa riasami a hmyzom.
  4. Keď majú úplne vyvinuté pľúca, sú schopné života na súši. Trvá to 13-16 týždňov, kým sa z malej žabky stane dospelá žaba schopná života na súši i vo vode.

Anglický žabí slovník

A pre tých, čo sa chcú naučiť trochu po anglicky:

lyfe cycle – životný cyklus

frog eggs – žabie vajíčka

frog spawn – žabí poter

tadpole – žubrienka

tadpole with legs – žubrienka s nohami

froglet – malá žabka

alga – riasa

Tieto slovíčka môžete využiť pri hľadaní a pozeraní ďalších videí o žabkách.

PDF so životným cyklom žaby a iné obrázky na stiahnutie

Na tejto stránke o žubrienkach nájdete všetko o žabích vajíčkach a žubrienkach – ako rozoznať, ktorej žabky sú podľa toho, kde ste žabie vajíčka našli? Ako rozoznať, či z danej žubrienky vyrastie žabka stromová alebo iný druh?

Pripravila som pre vás pdfko na stiahnutie, kde nájdete životný cyklus žaby, kartičky jednotlivých fáz cyklu a nejaké žabacinkové úlohy pre predškolákov a malých školákov. Náhľady do pdfka:

 

Tri príbehy o malých žabkách a veľkých žabách

Prvý príbeh:

Nepatrila som nikdy k deťom, čo a nebáli chrobáčikov a drobných zvieratiek. Dokonca som mala fóbiu z molí a nočných múr. Dokázala som hystericky škriekať v ich blízkosti. A akosi som dokázala vycítiť prítomnosť mole v miestnosti aj bez toho, aby som ju videla, stačilo ak zatrepotala krídlami pod plafónom, či pri stene… Jačala som, neverili mi, no vždy sa tam napokon našla.

Raz sme boli na túre s mojim frajerom, dnes už mužom. Radi sme si nohy máčali v studených potokoch. V jednej chvíli sa zohol a podával mi čosi do ruky – pozri čo pre teba mám! V ruke mi pristála malilinká žabka – nevedela som, či je viac vystrašená žabka, či ja. Ešte že rýchlo vyskočila z mojej dlane späť do vody. Nejačala som, bola milá. Ale nikdy by ma nenapadlo chytať žabky. Možno by som sa na ne pozerala, ale nikdy nechytala.

Príbeh druhý:

Naše dieťa, nerozmaznaná malá princezná – milovala sa máčať na výletoch vo vode, kýblik vždy s nami. Nebála sa chrobáčikov, nebála sa žabiek – chytala ich s ockom. Alebo teda ocko bol šikovnejší, chytil žabku a dal jej ju do dlane, ako kedysi mne… Aha mami, čo mám! A žabka čľup zas do vody.

zabka, zubrienka, vajicka, zivotny cyklus zaby životný cyklus žaby, chytanie žabiek na potoku

Vtedy bola ochotná pozerať videjká o chrobáčikoch a žabkách. Mala senzitívne obdobie a pominulo?

Príbeh tretí:

Výlet na Plavecký hrad a lesom okolo Pohanskej. Celkom na vrchole kopca, pri vchode do hradných rújn, premnožili sa lienky. Bolo ich tam veľa, sadali na nás, na naše nohy v kraťasoch a ruky v tielkach. Bolo to nepríjemné. Hoci to boli „iba“ lienky. (V to leto nalietavali aj na domy, podchvíľou pri vetraní nachádzali cestičku ku nám dovnútra… )

Neskôr v lese ocko chytil žabku a dal ju našej G. do dlane – tak srdceryvný výkrik strachu do tichého lesa ste ešte nepočuli. G. prestrašená hysterická, uplakaná. Hoci žabka nelenila a hneď odskočila a schovala sa ktovie kde.

Viete ako sa volá fóbia zo žiab? Ranidafóbia.

So spoznávaním sveta prichádzajú aj strachy

Keď G. nastúpila do prvého ročníka, prišla kríza – nechcem do školy, nechcem do družiny – počas hrania sa v školskej záhrade lietali v tráve „včely“. Nie obyčajné! Veľké a s červeným špicatým zadočkom. A krovkami! Hľadáme v encyklopédiách, cez víkend ideme na školský dvor, ale žiadne červeno špicaté včely nenachádzame. Raz máme šťastie v nešťastí, „včela“ sedí na chodníku pred lekárňou, keď sme sa ta vybrali. Dieťa jačí, včela hľadá škárku. Teda nie včela – drobčík cisársky, ako sa nám potom podarilo dohľadať, lebo som si ho odfotila na mohil a dobre zapamätala.

Keď sa deti chystajú na exkurziu do včelárstva, naše dieťa odmieta. Musím ju ospravedlniť a prísť pre ňu skôr do školy. Má paniku zo všetkých chrobáčikov a paniku zo žabiek a… a musím povedať, že dosť veľmi začalo kvôli tomu štrajkovať a nerado chodí do lesa.

Viete ako sa volá fóbia z chrobákov, hmyzu? Entomofóbia alebo aj insektofóbia.

Foto drobčíka cisárskeho si požičiavam stadiaľto: https://www.nahuby.sk/obrazok_detail.php?obrazok_id=104165

Maminy priznajte sa, ktorá si všetko o chrobáčikoch a žabkách študujete kvôli deťom dobrovoľne? A ktorá z vás, keď ku vám vlezie pavúčik alebo vletí nočná múra, dobrovoľne a samy ich naberiete do pohárika a vyhodíte z balkóna, bez jačania, bez pomoci manžela? :)

Ja už nejačím, ak nikoho doma niet, chorbáčika zachránim pomocou pohárika a listu papiera aj sama. No dobrovoľne chrobáčikov nevyhľadávam. Možno by som si ich obzrela, ale asi by som ich nechytala do ruky. Je toto na každé dievča prenosné? :)

Buki sady na pozrovanie chrobáčikov – odporúčame:

Ak máte doma malých experimentátorov – existujú takéto pekné sady od francúzskej firmy  Buki na pozorovanie a odchyt chrobáčikov:

vysavač na chrobáky, experimenty pre deti, experimentálne sady pre deti, botanika, biológia - aktivity pre deti vysavač na chrobáky, experimenty pre deti, experimentálne sady pre deti, botanika, biológia - aktivity pre deti vysavač na chrobáky, experimenty pre deti, experimentálne sady pre deti, botanika, biológia - aktivity pre deti

sada na odchyt a pozorovanie chrobacikov, experimenty pre deti, aktivity v prirode pre deti sada na odchyt a pozorovanie chrobacikov, experimenty pre deti, aktivity v prirode pre deti sada na odchyt a pozorovanie chrobacikov, experimenty pre deti, aktivity v prirode pre deti

Priznám sa, že s takým vysávačom na chrobáčiky by som bola aj ja trošku väčší hrdina. Prinajmenšom v prípade, že je potrebné vyhadzovať chrobáčika z bytu alebo pred „útokom muchy“ zachrániť našu G., by som si ušetrila strachoprdné zimomriavky :)

Ak sa vám článok páčil, prečítajte si aj o životnom cykle lienky alebo životnom cykle motýľa alebo o životnom cykle rastliniek.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...